Jesteście wegetarianami i lubicie uprawiać sport? Szukacie inspiracji na roślinne posiłki po treningu? A może dopiero rozważacie zmianę diety i zastanawiacie się, jak to wpłynie na wasze zdrowie oraz kondycję? W takim razie dobrze trafiliście. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wegetarianizmowi i wspólnie przetestujemy najlepsze roślinne przepisy z selerem naciowym w roli głównej. Gotowi? Zaczynamy!
WEGETARIANIZM NA SPORTOWO
Sprinter olimpijski Carl Lewis, tenisistki Venus i Serena Williams, ultramaratończyk Scott Jurek – to tylko kilkoro znanych, odnoszących sukcesy sportowców, którzy postawili na w pełni roślinne posiłki. Przykłady można by mnożyć. Zamiast tego pozwólcie, że przytoczymy garść statystyk, twarde fakty i rezultaty badań naukowych.
W Polsce już co piąta osoba nie je mięsa – tak wynika z tegorocznego raportu „Wegetarianie i mięsożercy pod lupą”. Co ciekawe, przeczytamy w nim również, że wegetarianie częściej i chętniej uprawiają sport. Poza tym mają mniej problemów ze zdrowiem. Badania potwierdzają, że dieta wegetariańska (także wegańska) zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, na przykład cukrzycy, zawału serca, nadciśnienia tętniczego, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i zachować odpowiednią wagę. Dlatego według Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki będzie odpowiednia dla każdego, w tym małych dzieci, seniorów, kobiet w ciąży oraz osób aktywnych fizycznie. W niczym nie umniejsza szans na wspaniałe wyniki, wręcz przeciwnie, wielu sportowców podkreśla, że to właśnie dzięki diecie wegetariańskiej ich kondycja i wytrzymałość znacząco się poprawiły.
ZDROWIE UKRYTE W WARZYWACH I OWOCACH
Wszystko dzięki warzywom i owocom – to one dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych, minerałów, mikro- i makroelementów. Najlepszym przykładem jest seler naciowy, prawdziwe warzywo do zadań specjalnych, źródło między innymi witamin A, C i E, witamin z grupy B, przeciwutleniaczy, magnezu, żelaza oraz wapnia. Seler naciowy oczyszcza organizm z wolnych rodników, wspomaga regenerację mięśni, wzmacnia kości. Jest też naturalnym izotonikiem – nawadnia, odżywia, detoksykuje, ma właściwości alkalizujące i przeciwzapalne. Nie powinno go zabraknąć w diecie żadnego sportowca.
W naszych dzisiejszych przepisach połączymy go między innymi z: ciecierzycą, szpinakiem, burakami, pomidorami, kalafiorem, bananem i kokosem. Ciecierzyca – tak samo zresztą jak wszystkie rośliny strączkowe – jest doskonałym źródłem białka, z którego zbudowane są nasze mięśnie. Możemy je dodatkowo wzmocnić szpinakiem, uznawanym przez dietetyków za naturalną substancją dopingową. Podobne właściwości mają buraki. Za sprawą wysokiej zawartości azotanów poprawiają wydolność tlenową, regulują przepływ krwi i kurczliwość mięśni. Pomidory z kolei dostarczają nam likopenu, który korzystnie wpływa na pracę serca. Kalafior pomaga wyrównać poziom elektrolitów w organizmie. Banan normalizuje poziom cukru. Kokos działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Zobaczcie, co uda nam się wyczarować z tych pysznych składników.
ENERGIA NA START
Na trening – ale też po prostu na ciężki dzień w pracy – trzeba się odpowiednio przygotować. Zacznijmy więc od pożywnego śniadania. U nas jego postawą będą jaja – jedno z najlepszych źródeł wzorcowego białka w diecie wegetariańskiej (i nie tylko). Pamiętajcie, żeby wybierać takie ze sprawdzonych hodowli, od ekologicznych dostawców – są nie tylko smaczniejsze, ale taż dużo zdrowsze. Zrobicie z nich na przykład przepyszną jajecznicę z selerem naciowym albo tortillę.
Jeżeli lubicie eksperymenty kulinarne i nowe smaki, koniecznie wypróbujcie też nasz przepis na odżdżę, czyli śniadanie w afrykańskim stylu. Wystarczy podsmażyć na patelni drobno posiekane łodygi selera, cebulę oraz pomidory, całość doprawić aromatyczną harrisą, dodać jaja i poczekać, aż się zetną. Odżdżę serwujemy posypaną świeżą kolendrą, natką pietruszki oraz szczypiorkiem, w towarzystwie razowego chleba i dobrego koktajlu. W tej roli świetnie sprawdzi się selerowe smoothie z mrożonym bananem, wiórkami kokosowymi i szpinakiem. Po takim śniadaniu na pewno będziecie mieć energię do trenowania!
TRZY ZUPY
Na lunch z kolei chcielibyśmy zaproponować wam zupę – a nawet trzy. Pierwsza to bob czorba, sztandarowa potrawa kuchni bułgarskiej, gęsta i pikantna. Druga – klasyczny chowder. Szybki w przygotowaniu, lekko słodki dzięki dodatkowi kukurydzy, wyrazisty za sprawą selera naciowego, wprost idealny na letnie przedpołudnie, do zjedzenia podczas przerwy w pracy albo na odbudowanie sił po treningu.
Wreszcie trzecia – zupa selerowo-kalafiorowa. Jej przygotowanie jest bajecznie proste. Zaczynamy od pokrojenia i podsmażenia warzyw: selera naciowego, marchewki, cebuli, czosnku, imbiru, ostrej papryczki jalapeño. Kiedy wszystkie składniki zmiękną, dodajemy bulion, różyczki kalafiora i pomidory. Na koniec doprawiamy zupę mleczkiem kokosowym, świeżo zmielonym pieprzem, imbirem oraz kurkumą. Dzięki nim zupa będzie nie tylko aromatyczna, ale też wzmacniająca i rozgrzewająca, co na pewno docenią osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza biegacze.
OBIAD DLA SPORTOWCA
Macie apetyt na więcej? Dobrze się składa, bo w kolejce już czeka bezglutenowa socca pizza. Obiad idealny dla sportowca, pożywny, sycący, pełen witamin i minerałów, a do tego po prostu pyszny. Wszystko za sprawą mąki z ciecierzycy. Najpierw przygotowujemy z niej chrupkie ciasto, potem układamy na nim ulubione składniki – pomidory, seler naciowy, tofu, pieczarki, świeżą bazylię i rukolę. W ten sposób powstaje pizza trochę inna, nietypowa, bawiąca się z tradycjami kulinarnymi.
Podobnie sprawa ma się z naszą drugą obiadową propozycją – tym razem na warsztat bierzemy klasycznego mielonego z tłuczonymi ziemniakami. Tyle że w naszej wersji mielone robimy z… bobu, ciecierzycy i selera naciowego. W ten sposób powstają pikantne, zielone kotleciki, idealne na przykład do równie zielonej sałatki z młodych ziemniaków i fasolki szparagowej. Gwarantujemy – po takim obiedzie na pewno nie zabraknie wam sił na popołudniowy trening!
KOLACJA NA REGENERACJĘ
Po treningu naładować akumulatory pomoże wam lekka, ale pożywna kolacja. Według dietetyków nie powinno w niej zabraknąć warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych w polifenole oraz antyoksydanty. Dzięki nim nasz organizm szybciej zregeneruje się po wysiłku. Tyle teorii, czas na praktykę – czyli na przepyszny wrap z buraczkowym hummusem, selerem naciowym, rzodkiewką i szczypiorkiem. Taki zestaw będzie kompleksowym źródłem białka, witamin i składników mineralnych, niezbędnych naszym mięśniom i kościom do prawidłowego funkcjonowania.
Na kolację polecamy wam również nasze pyszne, w pełni wegetariańskie hot dogi. Ich przygotowanie zajmie dosłownie kwadrans. Wystarczy aż po brzegi wypełnić bułki ulubionymi składnikami. My wybraliśmy ciemne, pełnoziarniste pieczywo, kiełbaski wege, boczniaki i oczywiście moc warzyw – seler naciowy, czerwoną cebulę, pomidorki koktajlowe, ogórek, pikle, oliwki. Wegetariańskie hot dogi najlepiej smakują w towarzystwie dwukolorowego koktajlu.
DLA SPORTOWCÓW I NIE TYLKO
Na naszym selerowym Facebooku znajdziecie więcej takich przepisów – wegetariańskich, roślinnych, zdrowych, dla sportowców, ale też po prostu dla każdego, kto lubi pyszne jedzenie, dobrej jakości produkty i nieszablonowe podejście do gotowania.
Spróbujecie wszystkich?
ŹRÓDŁA
Wegetarianizm, zdrowie, sport:
- Dieta roślina w sporcie, https://dietetycy.org.pl/dieta-roslinna-w-sporcie/
- Korzyści i zagrożenia stosowania diety wegetariańskiej, https://dietetycy.org.pl/korzysci-i-zagrozenia-stosowania-diety-wegetarianskiej/
- Źródła białka dla wegetarian. Produkty roślinne bogate w białko, https://dietetycy.org.pl/zrodla-bialka-dla-wegetarian-produkty-roslinne-bogate-w-bialko/
- Wegetarianizm w sporcie. Pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze a potencjał sportowy, https://www.wspolczesnadietetyka.pl/dietetyka-sportowa/wegetarianizm-w-sporcie-pokrycie-zapotrzebowania-na-skladniki-odzywcze-a-potencjal-sportowy
- Raport „Wegetarianie i mięsożercy pod lupą”, https://www.maczfit.pl/blog/wegetarianski-ranking-miast/
Wartości odżywcze poszczególnych produktów:
- Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, pod red. prof. Dr hab. H. Kunachowicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- Dietetycy, Specjalistyczny portal dla dietetyków, https://dietetycy.org.pl/
- Serwis Food Data Central, https://fdc.nal.usda.gov/