Jest Pani dietetykiem klinicznym, wykładowcą Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie, a także dietetyk Polskiego Baletu Narodowego.  Jak często wykorzystuje Pani właściwości selera naciowego podczas swojej praktyki?

Z uwagi na fakt, że z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym, moje pole zainteresowania powiązane z wykonywaną pracą to przede wszystkim żywienie i wspomaganie dietetyczne w poszczególnych jednostkach chorobowych. Uważam, że dane produkty, ich połączenia i częstotliwość spożywania mają wysokie zdolności do poprawy samopoczucia chorego, jego komfortu życia, a nawet zatrzymanie postępu choroby. Seler naciowy, w mojej osobistej praktyce wspomaga chorych na serce, gdzie występują obrzęki nóg, kobiety w czasie menopauzy, a także chcących zgubić zbędne kilogramy.

 

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że seler naciowy musi być zdrowy – tak jak wszystkie warzywa – ale czy wszyscy wiemy jakie składniki odżywcze w sobie kryje?

Seler naciowy ze względu na obecność olejków eterycznych, w których skład wchodzą izoprenoidy, a także monoterpeny i seskwiterpeny, nie jest powszechnie lubianym warzywem. Stąd zainteresowanie nim, chęć spróbowania, włączenie go do menu czy tzw. przemycenia w celach zdrowotnych, bardzo często nie są podejmowane przez konsumentów. Przez to żyją w nieświadomości, jakie składniki zawiera to cenne warzywo i w jakich schorzeniach może bardzo pomóc. Poza tym panuje wśród konsumentów także przekonanie, że żywność zdrowa jest niezbyt smaczna i…zielona, co nie kojarzy się ogólnie ze smacznym jedzeniem.

 

Powiedzmy zatem jakie korzyści dla naszego organizmu ma wprowadzenie selera naciowego na stałe do swojej diety?

Wprowadzenie na stałe oznacza konsumpcję tego warzywa co najmniej trzy razy w tygodniu: w postaci surowej, w sokach, koktajlach, ale także w ciepłych potrawach. Taka częstotliwość byłaby już dobrym krokiem ku zdrowiu. Ostatnie badania serbskich naukowców (Kolarovic J1, Popovic M, Zlinská J, Trivic S, Vojnovic M. – Institute for Child and Youth Health Care of Vojvodina, Department of Hematology/Oncology, Novi Sad, Serbia) potwierdziły obecność znaczących antyoksydantów w łodygach selera, m.in. kwasy fenolowe, takie jak kwas kofeinowy i kwas ferulowy, a także flawonole, takie jak kwercetyna. Związki te przed wszystkim walczą z wolnymi rodnikami, które są niebezpieczeństwem dla  każdego organizmu, w każdym środowisku. Natomiast nie każdy może z nimi skutecznie walczyć. Jeśli wprowadzimy choćby omawiany seler naciowy do naszego menu, walka z wolnymi rodnikami będzie o wiele bardziej efektywna. Spowolnimy wówczas proces starzenia się, będziemy zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, np. chorobie Alzheimera, a przede wszystkim – nowotworom. Warzywo to zawiera także aminokwas – argininę, która oddziałuje na przepływ krwi przez naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia libido. Seler zawiera ponadto 3-n-butyloftalidem (BuPh), o którym wiadomo, że posiada działanie obniżające poziom lipidów, zatem może wykazywać cechy regulujące stężenie „złego” cholesterolu powodującego m.in. miażdżycę.

 

Seler naciowy jest elementem niektórych diet, np. diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej, a także jest zalecany w dietach antynowotworowych. W jakich schorzeniach i chorobach seler naciowy może być szczególnym wsparciem dla naszego organizmu?

Seler naciowy pomaga zredukować kwas moczowy i stymuluje produkcję moczu. Zwalcza infekcje bakteryjne w obrębie przewodu pokarmowego i narządów rozrodczych. Ma działanie zbliżone do działania żurawiny, która jest znana w walce z zakażeniami dróg moczowych. Inne właściwości tego cennego warzywa, to zapewnienie dobrego nawodnienia komórkom. W obecnych czasach ludzie zapominają o spożywaniu płynów, cierpią na bóle głowy, brak koncentracji właśnie z powodu odwodnienia. Seler, dzięki wysokiej zawartości potasu, magnezu czy sodu, jest świetnym „nawilżaczem”, przy czym orzeźwia i pomaga pozbyć się obrzęków. Seler naciowy stanowi dobrą przekąskę dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów – ma bardzo dużo błonnika, który syci i niweluje apetyt.

 

Czy istnieją przeciwskazania do spożywania selera naciowego? Czy bez obaw seler naciowy możemy podawać dzieciom?

Zdecydowanym przeciwskazaniem do spożywania selera są jego silne właściwości alergizujące. Z tego powodu dzieciom można podawać go dopiero od 1. roku życia, ale w bardzo małych ilościach i stopniowo, w postaci gotowanego, a później przechodząc do surowego. Warto przy tym bacznie obserwować reakcję –  osoba uczulona, nie może nawet poczuć aromatu tego warzywa, gdyż natychmiast reaguje odruchem obronnym. Z uwagi na wysoką zawartość olejków eterycznych i błonnika, osoby z tzw. delikatnym żołądkiem, często cierpiącymi na swoiste niestrawności, przewlekłe choroby trzustki, wątroby, jelit mogą spożywać seler naciowy, ale jedynie  po obróbce termicznej. Seler nie jest także polecany chorym z dolegliwościami ze strony nerek, a także kobietom w ciąży, gdyż może działać proporonnie.

 

Czy seler naciowy jest zdrowszy od bardziej nam znanego selera korzeniowego?

Dietetycznie, mają one po prostu odmienne właściwości, ale jeśli je porównamy, to korzenie selera mają o wiele więcej węglowodanów, mniej wody, także ich właściwości nawilżające są znacznie mniejsze. Co więcej, korzeń może poszczycić się wyższą zawartością żelaza, magnezu i fosforu niż seler naciowy. Ten z kolei posiada fitosterole zmniejszające ryzyko miażdżycy, a nawet mogące chronić przed niektórymi nowotworami, czego nie można stwierdzić o korzeniu. Nać ma także zdecydowanie więcej kwasu foliowego, co czyni go sprzymierzeńcem w walce z anemią złośliwą – znacznie cięższą postacią niż anemia z niedoboru żelaza.  

 

Ma Pani jakieś ulubione dania z selerem naciowym, którymi chciałaby się Pani podzielić?

Tak. Moim ulubionym daniem jest SAŁATKA Z PIECZONYM BATATEM I SELEREM NACIOWYM w roli głównej, oczywiście surowym. Należę do tych, co lubią charakterystyczny smak selera naciowego, ale przede wszystkim używam surowego, aby nie tracić jego cennych wartości. Druga opcja to NAPÓJ SELEROWY. Piję go zawsze po treningach – czuję, że dzięki niemu nie jestem wyczerpana, ani fizycznie, ani psychicznie. Uzupełnia wszystkie elektrolity utracone podczas wysiłku fizycznego, zwłaszcza potas i sód, ale i świetnie gasi pragnienie! W niektórych przypadkach zaspokaja także apetyt, więc szczególnie kiedy wieczorem napadnie nagle głód, polecam wypróbować taką opcję – jest to bardzo dobry substytut energetyczny, a nie czyni szkód sylwetce.

PRZEPISY Z SELEREM NACIOWYM PANI MILENY NOSEK

SAŁATKA Z PIECZONYM BATATEM I SELEREM NACIOWYM

Składniki
Świeży szpinak – duża garść
Sałata radicchio – kilka listków
Sałata rzymska – kilka listków
Seler naciowy – 4 gałązki
Listki z naci selera – ile mamy
Granat – pestki z 1/3 owoca
Czerwona soczewica – 1/3 szklanki po ugotowaniu
Czerwona cebulka – 1 sztuka
Batat – ½ sztuki
Olej z pestek dyni – do skropienia
Sól różowa, czarny pieprz – wedle uznania
Suszone zioła dalmatyńskie – wedle uznania

Wykonanie
Rozgrzać piekarnik do 180’C, blachę do pieczenia wyłożyć papierem, przesmarować go olejem z pestek dyni. Batat umyć, obrać ze skórki, pokroić w kawałki, wyłożyć na blachę, obsypać ziołami i piec do chwili, kiedy będzie można wbić widelec, ale warzywo nie może się rozpadać. Nastawiamy wodę na soczewicę i do wrzątku wrzucamy wcześniej przepłukane ziarna. Gotujemy 15 minut, odcedzamy, odstawiamy na bok. Wyciągamy, studzimy. Wszystkie sałaty i szpinak dokładnie myjemy i osuszamy, rwiemy na kawałki i układamy w misce. Wsypujemy gotowego batata, selera kroimy w krążki, wrzucamy do sałat batata i soczewicę, na to pokrojoną w krążki cebulę, selera, posypujemy wszystko granatem. Sałatkę skrapiamy olejem i oprószamy solą oraz pieprzem.

Polecam przygotowywać większe porcje – taką sałatkę można spokojnie przechowywać w lodówce 2 dni.

NAPÓJ SELEROWY

Składniki
Seler naciowy – 5 łodyg
Cytryna – sok wyciśnięty z 1 dużej sztuki
Sproszkowana kurkuma – szczypta
Sproszkowany imbir – szczypta
Miękka gruszka – 1 sztuka
Oliwa z oliwek extra vergine – kilka kropli

Wykonanie
Seler i gruszkę dokładnie myjemy, owoc obieramy cienko ze skórki. Dodajemy przyprawy, sok z cytryny oraz oliwę i wszystkie składniki umieszczamy w wyciskarce wolnoobrotowej. Miksujemy do uzyskania jednorodnego napoju.

mgr Milena Nosek 

absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dietetyk Polskiego Baletu Narodowego, wykładowca dietetyki klinicznej w Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie, project manager w Akademii  Kulinarnej Whirlpool. Entuzjastka podróży, teatru i tańca. Admiratorka kuchni śródziemnomorskiej.

www.milenanosek.pl

www.facebook.com/nosekmilena/

www.instagram.com/milenanosek.pl/

Wiosenne przywitanie z brokułem Bimi®

Wiosna jest doskonałym momentem na wprowadzenie do naszej diety nowych elementów - doskonałą propozycją jest zielony znajomy selera naciowego - brokuł Bimi® Powszechnie wiadomo, że brokuł jest jednym z najzdrowszych warzyw, które można dodać do swojej diety. Brokuł...

Co sztuczna inteligencja mówi nam o Selerze Naciowym?

Sztuczna Inteligencja (AI) ma ogromny wpływ na nasze życie, zarówno w dziedzinach prywatnych, jak i zawodowych.  Rozwój nowych technologii.AI jest jednym z głównych motorów napędowych rozwoju nowych technologii, takich jak autonomiczne pojazdy czy robotyka. Dzięki...

Zielony kolega Selera Naciowego – Brokuł Bimi®

Zacznij ten rok od czegoś nietuzinkowego! Spróbuj wyjątkowego dania w którym występuje nasz bliski znajomy i członek warzywnej rodziny - brokuł Bimi® Czym brokuły Bimi® różnią się od tych tradycyjnych? Na pierwszy rzut oka pierwszą z nich jest kształt – podłużny z...

Sałatka z granatem i selerem naciowym

Sałatka z granatem i selerem naciowym 1 15 minut Czego potrzebujesz? ananas 3 łodygi selera naciowego nasiona z granatu (1/2) orzechy włoskie (około dwie garście) kwaśne jabłko sok z cytryny ząbek czosnku jogurt naturalny sól i pieprz ziołowy...

Kluski z selerem naciowym z piekarnika

Kluski z selerem naciowym z piekarnika Prezentujemy prosty i tani przepis 🙂 Wystarczy trochę ziemniaków, pieczarek, cebule i oczywiście seler naciowym. Do tego dodaj trochę ziół i masz gotowy przepis na Kluski z selerem naciowym z piekarnika....

Ryba w zalewie octowej z selerem naciowym

Ryba w zalewie octowej z selerem naciowym 4 55 minut Czego potrzebujesz? 1 kg fileta z białej ryby 3 łodygi selera naciowego czerwona cebula zielona papryka marchew jajko mąka szklanka mleka sól i pieprz do smaku olej 4 łyżki octu lub sok z...

Kurczak z selerem naciowym w sosie pieprzowym

Kurczak w sosie pieprzowym z selerem 4 35 minut Czego potrzebujesz? 1 kg mięsa kurczaka bez kości (np. Mięso z udek) ½ łyżki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej 2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu Sól Cebula 2 szklanki posiekanego selera...

Smoothie z selerem naciowym „Różowa Pantera”

Smoothie Różowa Pantera 1 5 minut Czego potrzebujesz? 4 łodygi selera Banan Garść truskawek Sok z limonki Jak przyrządzić: Wszystkie składniki umieścić w blenderze i zmiksować na gładką masę. Przelać do wysokiej szklanki i ozdobić gałązką...
Sycący dip z kawałkami selera naciowego

Sycący dip z selera naciowego

Sycący dip z kawałkami selera naciowego 4 10 minut plus czas namaczania brak Będziesz potrzebował: 2 selery naciowe (serca), opłukane 50 g wiórków kokosowych 240 ml gorącej wody 5 łyżek chrupiącego masła orzechowego 1 łyżka jasnego sosu...
Hummus z buraka i fasolki w towarzystwie kawałków selera naciowego

Hummus z buraka i fasolki do selera naciowego

Hummus z buraka i fasolki w towarzystwie kawałków selera naciowego Połączenie wspaniałego smaku buraka wraz z fasolką w tym pysznym dipie, idealnie komponuje się z chrupiącymi warzywami, takimi jak seler naciowy, marchew czy ogórek. 4 - 6 10 minut brak...

Seler Lassi – koktajl z selera naciowego

Seler Lassi 2 5 minut Czego potrzebujesz? 1/2 szklanki pokrojonego selera naciowego ½ ogórka 15 listków mięty 1/4 łyżeczki soli 1/2 szkl. jogurtu 1/4 szkl. wody Jak przyrządzić: Wszystkie składniki umieścić w blenderze i zmiksować na gładką...
Sałatka z selera naciowego, rzodkiewki, jabłka i sera pleśniowego

Sałatka z selera naciowego, rzodkiewki, jabłka i sera pleśniowego

Sałatka z selera naciowego, rzodkiewki, jabłka i sera pleśniowego 2 10 minut brak Będziesz potrzebował: 3 pałeczki selera 1 jabłko odmiana Pink Lady 4 rzodkiewki 150 g sera Dolcelatte 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich 1 łyżka oliwy z oliwek...

Mojito z selerem naciowym

Selerowe mojito Czego potrzebujesz? 1 łodygę selera naciowego 1/3 ogórka Łyżeczkę brązowego cukru Garść liści świeżej mięty 250 ml wody gazowanej Jak przyrządzić: Selera i ogórka kroimy w plasterki i wrzucamy do wysokiej szklanki. Dodajemy...

Pozostając na stronie, zgadasz się na używanie plików cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close