Właściwości selera naciowego – na zdrowie!
Zdrowotne właściwości selera naciowego
Seler naciowy od dawna uważany jest za idealny produkt dla tych, którzy starają się kontrolować swoją wagę, dzięki jego niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości wody.
Co więcej, seler naciowy zapewnia również dużą ilość przeciwutleniaczy – jest w nim mnóstwo witaminy C, potasu i żelaza, a także dostarcza odpowiednią dawkę kwasu foliowego. Na dodatek seler ma niską zawartość sodu a także jest praktycznie beztłuszczowy.
Seler naciowy to jeden z najmniej kalorycznych produktów
Seler naciowy ma wyjątkowo niską kaloryczność, jest praktycznie beztłuszczowy, co czyni go świetną przekąską lub składnikiem diety dla osób starających pozbyć się nadwagi.
Przeczytaj: jak seler naciowy pomaga w diecie
Seler naciowy może pomóc w ochronie przed rakiem
Zdrowotne właściwości selera naciowego mogą mieć też wpływ na ochronę naszego organizmu przed nowotworami. Jednym z aktywnych związków selera są furanokumaryny, które okazały się skuteczne w zapobieganiu nowotworom i zdolne do zwiększania aktywności niektórych białych krwinek, które pomagają w walce z rakiem. Pomagają także w niszczeniu komórek poprzez wolne rodniki. Ponadto wykazano, że lanolina roślinna występująca w selerze, działa jako czynnik przeciwutleniający, przeciwzapalny i przeciwnowotworowy.
Pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego
Seler zawiera błonnik pokarmowy, który pomaga utrzymać zdrowy układ trawienny. Dieta bogata w błonnik chroni przed problemami takimi jak choroby serca, cukrzyca, zaparcia.
Z selerem naciowym uczucie sytości zostaje na dłużej
Wysoka zawartość wody i błonnika w selerze naciowym oraz jego chrupiąca konsystencja nie tylko są znakomite, ponieważ pomagają czuć się lepiej, ale także pomagają w lepszym żuciu jedzenia i zapewniają uczucie sytości na dłużej.
Seler naciowy zmniejsza ciśnienie krwi
Seler jest dobrym źródłem potasu, który pomaga kontrolować ciśnienie krwi i przeciwdziałać negatywnym skutkom zbyt dużej ilości soli w diecie. Zawiera również „ftalid 3-n-butylu”, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych, a ponadto jest jednym z elementów, które nadają selerowi jego charakterystyczny zapach i smak. Tradycyjnie stosowany w medycynie azjatyckiej, w leczeniu nadciśnienia. Ostatnie badania wykazały, że ekstrakt z nasion selera naciowego może pomóc zmniejszyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie w przeciągu kilku tygodni.
Seler naciowy zapobiega wzdęciom
Oprócz zawartości błonnika, seler naciowy jest również prebiotykiem, dzięki czemu pomaga zapobiegać wzdęciom.
Seler naciowy na spokojny sen
Zblendowany sok z selera ma wpływ na dobry sen, ze względu na zawarte w nim witaminy, sole mineralne i składniki odżywcze. By zrobić orzeźwiający sok Winogronowo-Selerowy, wyciśnij sok z garści białych winogron i dwóch łodyg selera i udekoruj listkami świeżej mięty. Seler dobrze komponuje się również z jabłkami, gruszkami i rzodkiewkami.
Seler naciowy pomaga spowolnić postęp demencji
Ostatnie badania wskazują, że lanolina roślinna – znaleziona w selerze naciowym – może pomóc w walce z chorobą Alzheimera i innymi chorobami zwyrodnieniowymi. Dzieje się tak dlatego, że lanolina zmniejsza związane z wiekiem zapalenie w mózgu, a tym samym zaniki pamięci, poprzez bezpośrednie hamowanie uwalniania cząsteczek zapalnych w mózgu. Badania wciąż są we wczesnym stadium, ale wiadomo, że zdrowa, zrównoważona dieta, bogata w owoce i warzywa może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji.