Zapiekanka to chyba jedna z najwdzięczniejszych w przygotowaniu potraw – nie wymaga wielu godzin w kuchni, a potrafi zachwycić bogactwem smaków i różnorodnością. Każdy kraj ma na nią swój własny, sprawdzony sposób – we Włoszech zapiekanki najczęściej bazują na makaronach, we Francji na ziemniakach i słodkiej śmietance, w Anglii na warzywach i mięsie. Możliwości jest bez liku, każdy na pewno znajdzie coś w sam raz na swój gust oraz apetyt. My szczególnie upodobaliśmy sobie przepyszne, lekkie i jednocześnie pożywne zapiekanki z selerem naciowym w roli głównej. Dlaczego?

Po pierwsze – ze względu na walory smakowe. Już na surowo seler naciowy jest przepyszny: wyrazisty, lekko słony, pikantny, pełen charakteru. Pieczenie wydobywa z niego pełnię aromatu, podkreśla głębię i bogactwo smaków, po prostu zachwyca. Po drugie i nie mniej ważne – ze względu na zdrowie. Nasze warzywo do zadań specjalnych jest bowiem prawdziwą witaminową bombą. To źródło między innymi witamin A, C i E, witamin z grupy B, przeciwutleniaczy, kwasu foliowego oraz wielu minerałów, niezbędnych dla właściwego funkcjonowania organizmu. Seler naciowy dba o nasze serce, mózg oraz dobre samopoczucie. Regularnie spożywany pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu, poprawia odporność, nawilża, detoksykuje i oczyszcza organizm. Jest najlepszym przyjacielem osób dbających o linię – ma w sobie mnóstwo wody, witamin, mikro- i makroelementów, za to bardzo mało kalorii. Zobaczcie, co pysznego możecie z nim przyrządzić.

ZAPIEKANKA W ŚRÓDZIEMNOMORSKIM KLIMACIE

Na początek naszej kulinarnej podróży mamy dla was dwa proste przepisy na zapiekanki z selerem naciowym i bakłażanem – w śródziemnomorskim klimacie w sam raz na piękną, letnią pogodę i obiad serwowany na tarasie, w cieniu parasola. Bakłażan, tak jak seler naciowy, jest niskokaloryczny i aż po skórkę napakowany cennymi składnikami odżywczymi. Znajdziemy w nim na przykład potas, wapń i magnez, czyli minerały, które odgrywają niebagatelną rolę w regulowaniu pracy układu nerwowego. Bakłażan jest też świetnym źródłem błonnika, na długo więc zapewni nam energię do działania.

Koniecznie sprawdźcie, jak smakuje zapieczony razem z selerem naciowym, sosem pomidorowym, dojrzewającą szynką i parmezanem w tradycyjnej włoskiej zapiekance – parmigianie.Jej przygotowanie jest bajecznie proste. Zaczynamy od obrania łodyg selera z włókien, następnie kroimy bakłażana w cienkie paski, na patelni podsmażamy szynkę (lub boczek), a później warzywa. W drugim rondlu dusimy pomidory na oliwie, z dodatkiem czosnku i przypraw. Później już tylko układamy warzywa, szynkę i sos warstwami w naczyniu żaroodpornym – każdą warstwę posypujemy serem. Zapiekamy około dwudziestu minut na piękny, rumiany kolor.

Jeżeli to połączenie smaków przypadło wam do gustu, koniecznie wypróbujcie też przepis na grecką musakę, czyli zapiekankę z bakłażanem, selerem naciowym i mięsem mielonym. Sekret udanej musaki tkwi w odpowiednim przygotowaniu bakłażana. Przed smażeniem bakłażan kroimy w plastry, oprószamy solą i odstawiamy w chłodne miejsce – w ten sposób pozbywamy się goryczki i nadmiaru wilgoci. Po godzinie bakłażana opłukujemy i smażymy na oleju, samego albo w panierce z mąki, jajka lub bułki tartej. Panierka izoluje warzywo od tłuszczu, na koniec potrawa jest więc lżejsza i mniej kaloryczna. Na koniec przekładamy bakłażana nadzieniem z podsmażonego mięsa, selera naciowego i innych ulubionych warzyw (na przykład papryki, pomidorów czy cukini). Musakę polewamy jogurtem, posypujemy serem oraz ziołami, zapiekamy i zajadamy ze smakiem.
PO WŁOSKU Z MAKARONEM

Zostańmy jeszcze na chwilę w śródziemnomorskich klimatach – i skosztujmy przepysznej włoskiej lazanii. Możemy ją przyrządzać na wiele różnych sposobów, z mięsem lub bez, z pomidorami, szpinakiem szparagami, cukinią, innymi słowy – tak jak lubimy.

W swojej najbardziej tradycyjnej formie lazania to prostokątne płaty makaronu przekładane sosem bolońskim i beszamelem. Do tego pierwszego będziecie potrzebować drobno posiekanej cebuli, selera naciowego, startej marchewki oraz mięsa mielonego. Najpierw podsmażamy warzywa, później dodajemy mięso, na koniec dolewamy bulion, wino i passatę pomidorową. Całość doprawiamy i dusimy pod przykryciem przez dwie godziny. W międzyczasie przygotowujemy beszamel: do rozgrzanego masła dodajemy mąkę i smażymy, cały czas mieszając. Gotowe! Teraz wystarczy ułożyć składniki warstwami w naczyniu żaroodpornym, zapiec i cieszyć się smakiem klasycznej lazanii po bolońsku.

Potrawę możecie też przygotować w wersji wegetariańskiej – z soczewicą zamiast mięsa mielonego. Będzie równie pożywnie, smacznie i zdrowo, szczególnie jeśli lazanię podacie z orzeźwiającym selerowym smoothie.

A MOŻE ZIEMNIAKI?

Z Włoch podróżujemy do Francji – ojczyzny gratin dauphinois, czyli zapiekanki z ziemniakami, śmietanką i serem. Do tego dania ziemniaki obiera się i kroi na bardzo cieniutkie plastry – można to zrobić za pomocą malaksera albo tarki. Następnie układa się je ciasno w naczyniu żaroodpornym, oprósza solą i gałką muszkatołową, zalewa sosem i zapieka na złoty kolor. To oczywiście tylko podstawowy przepis – możemy modyfikować go wedle uznania, dodając do ziemniaków inne warzywa: selera, bataty, marchewkę czy buraki. Ważne tylko, żeby wszystkie było pokrojone na cieniutkie plastry. Zapiekanka gratin świetnie smakuje sama, a jeszcze lepiej – w towarzystwie lekkich, kolorowych sałatek z sezonowych warzyw, na przykład selera naciowego i groszku cukrowego albo kalarepy.

Zapiekankę z ziemniakami i selerem naciowym znajdziemy również w kuchni angielskiej. Cottage pie, inaczej zapiekanka wiejska albo pasterska, składa się z dwóch warstw – pożywnej potrawki z mięsa, warzyw korzeniowych i selera naciowego, na którą nakładamy puchatą pierzynkę z purée. Potrawkę przygotowujemy tak jak gulasz: długo dusząc seler naciowy, marchewkę, cebulę i mięso (a w wersji wegetariańskiej soczewicę, tofu albo soję) z przecierem pomidorowym. Gotową potrawkę przekładamy do naczynia żaroodpornego, przykrywamy purée i posypujemy startym cheddarem. Proponujemy od razu przygotować większą porcję, bo zapiekanka pasterska znika z talerzy w mgnieniu oka, a fantastycznie smakuje również drugiego i  trzeciego dnia.

ZAPIEKANKI NA SZYBKO

Na koniec mamy dla was trochę inną zapiekankę – w sam raz na kolację, imprezę z przyjaciółmi albo przekąskę dla małych niejadków. Mowa tu o… bagietce z warzywami. Klasyczny farsz z podsmażanych pieczarek, cebulki i selera naciowego można zastąpić na przykład szpinakiem i serem feta, papryką, cukinią, oliwkami, szynką albo grillowanym kurczakiem. Opcji mamy wiele, ale jedno jest pewne – taka zapiekanka smakuje wyśmienicie, zwłaszcza z domowymi sosami. My polecamy truskawkowo-selerowy ketchup  albo dip ze szczypiorkiem i czosnkiem.

Na naszym Facebooku znajdziecie też przepis na rewelacyjną bagietkę nadziewaną selerem naciowym, pomidorami i serem. Zajrzyjcie, spróbujcie i zakochajcie się w zdrowej kuchni.

ZDROWIE NA TALERZU

Nasza mała kulinarna podróż dobiegła końca, przynajmniej na dzisiaj. Mamy nadzieję, że narobiliśmy wam apetytu na więcej – smakowania, próbowania nowych przepisów i połączeń, świadomego wybierania tego, co jeść i czym karmić organizm. Dobra, zdrowa kuchnia nie musi być przecież nudna, jednostajna czy nieciekawa, wręcz przeciwnie – to wszystko, co najlepsze, prosto z natury na nasze talerze.

Smacznego!

Wiosenne przywitanie z brokułem Bimi®

Wiosna jest doskonałym momentem na wprowadzenie do naszej diety nowych elementów - doskonałą propozycją jest zielony znajomy selera naciowego - brokuł Bimi® Powszechnie wiadomo, że brokuł jest jednym z najzdrowszych warzyw, które można dodać do swojej diety. Brokuł...

Co sztuczna inteligencja mówi nam o Selerze Naciowym?

Sztuczna Inteligencja (AI) ma ogromny wpływ na nasze życie, zarówno w dziedzinach prywatnych, jak i zawodowych.  Rozwój nowych technologii.AI jest jednym z głównych motorów napędowych rozwoju nowych technologii, takich jak autonomiczne pojazdy czy robotyka. Dzięki...

Zielony kolega Selera Naciowego – Brokuł Bimi®

Zacznij ten rok od czegoś nietuzinkowego! Spróbuj wyjątkowego dania w którym występuje nasz bliski znajomy i członek warzywnej rodziny - brokuł Bimi® Czym brokuły Bimi® różnią się od tych tradycyjnych? Na pierwszy rzut oka pierwszą z nich jest kształt – podłużny z...

Sałatka z selerem naciowym i buraczkami

Sałatka z selerem naciowym i buraczkami 2 25 minut Czego potrzebujesz? 3 łodygi selera naciowego 2 buraczki (nieduże) łosoś wędzony na zimno jajko gotowane kiwi pieprz i sól do smaku sok z cytryny oliwa Jak przyrządzić: Buraczki myjemy,...

Warzywa w ajvarze z selerem i kaszą

Warzywa w ajvarze z selerem i kaszą 1 30 15 Będziesz potrzebował: Oliwa z oliwek 4g Cukinia 112g Papryka czerwona 75g Seler naciowy 90 Ajvar 175 Kasza orkiszowa 50 Jak przyrządzić: Kasze ugotuj wg przepisu na opakowaniu Warzywa wyszoruj, nie...
Salsa pomidorowo-selerowa

Salsa pomidorowo-selerowa

Salsa pomidorowo-selerowa Seler jest idealnym warzywem do przygotowywania różnego rodzaju dipów, a dzięki swoim naturalnym wyżłobieniom świetnie sprawdzają się do nabierania sosów,  Przed podaniem dzieciom: zmniejsz ilość lub całkowicie zrezygnuj z chili....

Sałatka z tuńczyka, selera naciowego i ogórka

Sałatka z tuńczyka i ogórka 2 10 minut Czego potrzebujesz? Puszka tuńczyka w sosie własnym 2 łodygi selera 1/3 ogórka 1/2 czerwonej cebuli 1/2 limonki 1 łyżka prawdziwego majonezu sól pieprz Jak przyrządzić: Tuńczyka odsączyć z zalewy i...
Sałatka z selera naciowego, rzodkiewki, jabłka i sera pleśniowego

Sałatka z selera naciowego, rzodkiewki, jabłka i sera pleśniowego

Sałatka z selera naciowego, rzodkiewki, jabłka i sera pleśniowego 2 10 minut brak Będziesz potrzebował: 3 pałeczki selera 1 jabłko odmiana Pink Lady 4 rzodkiewki 150 g sera Dolcelatte 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich 1 łyżka oliwy z oliwek...

Wegański perski gulasz z selerem naciowym Khoreshte Karafs

Wegański gulasz perski Khoreshte Karafs 4 55 minut Czego potrzebujesz? 2 łyżeczki oliwy z oliwek 1 cebula 1/2 pęczka selera naciowego 1/2 pęczka świeżej mięty 1 pęczek zielonej pietruszki 1 puszka czerwonej fasoli 1/2 łyżeczki kurkumy 1/2...

Faszerowana papryka z selerem naciowym

Faszerowana papryka 4 1 godzina Czego potrzebujesz? • 4 średnie papryki • 20g masła • 2 łodygi selera naciowego • 1 drobno posiekany por • 2 ząbki czosnku • 3 łyżeczki mielonego kuminu • 1 łyżeczka mielonej kolendry • 1 łyżeczka słodkiej...

Selerowy detoks – koktajl z selerem naciowym / Selerlove

Selerowy detoks 1 10 minut Czego potrzebujesz? 1 szkl. świeżego ananasa 1 zielony ogórek 2 łodygi selera naciowego 1 cytryna 0,5 cm świeżego imbiru banan 1 brzoskwinia Jak przyrządzić: Owoce obieramy i kroimy na mniejsze części. Imbir ścieramy...

Śledzie w śmietanie z selerem naciowym

Śledzie w śmietanie z selerem naciowym 2 25 minut Czego potrzebujesz? 500 ml kwaśnej śmietany 8 filetów śledziowych matias 2 łodygi selera naciowego 3 jabłka 2 cebule 2 łyżki cukru 1 łyżeczka chrzanu sok z cytryny sól i pieprz do smaku Jak...

Makaron w kremowym sosie grzybowo-selerowym

Makaron w kremowym sosie grzybowo-selerowym Praktycznie od końca sierpnia w lasach zaczynają pojawiać się grzyby. To nie lada gratka dla amatorów leśnych aromatów. ?? Sposobów na ich przyrządzenie jest mnóstwo. My polecamy Waszej uwadze nasz...

Pozostając na stronie, zgadasz się na używanie plików cookies Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close